HASTA KAN YÖNETİMİ YAZILIMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Hasta Kan Yönetimi (HKY) Yazılımı Bilgilendirme Toplantısı 28 Kasım 2019'da Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Bu toplantının amacı, hastane kliniği düzeyinde kan ve kan bileşeni transfüzyonu-endikasyon ilişkisinin gösterildiği demografik ve tıbbi raporlama sistemi oluşturularak, transfüzyon uygulamalarının kalitesi ve güvenliğini iyileştirmeyi amaçlayan Hasta Kan Yönetimi yazılım sisteminin geliştirilmesinde, mümkün olduğunca çok sayıda paydaşın dahil edilmesini sağlamaktı. Toplantıda ayrıca, yazılımın teknik özelliklerini tartışmak ve projenin ileriki aşamalarında gerçekleştirilecek yol haritasını belirlemek amaçlandı. Geliştirilecek olan yazılım projenin ileriki aşamalarında, seçilen 10 pilot hastanede test edilecektir. 

Toplantıya SB Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü'nden, 10 pilot hastanenin bilgi teknolojileri (BT) departmanlarından, bu hastanelerin HIMS yazılım sağlayıcı firmalarından ve büyük HIMS sağlayıcı firmalardan katılımcılar katılmıştır. Toplantıda, Sağlık Bakanlığı (SB) Operasyon Koordinasyon Birimi (OCU) ve diğer Bakanlık yetkilileri, anahtar olmayan BT uzmanları ve GOPA Konsorsiyumu temsilcileri de hazır bulunmuşlardır. 

Toplantı, OCU Koordinatörü Dr. Nigar Ertuğrul Örüç’ün konuşması ile açıldı. Proje Takım Lideri Prof. Dr. İdil Yenicesu, proje kapsamında gerçekleştirilecek olan BT ile ilgili faaliyetlerin kısa bir tanıtımını yaptı. Anahtar olmayan proje BT uzmanları (Sn. Güçlü Ongun, Sn. Alper Çevik ve Sn. Kerem Varış), projenin kapsadığı BT faaliyetleri hakkında ayrıntılı sunumlar yaptılar. Sunum konuları arasında yazılım bileşenleri, minimum veri setleri ve entegrasyon yöntemleri, entegrasyon uygulamalarının değerlendirilmesiyle ilgili çevrimiçi anketin sonuçları, kan siparişi asistanı (kural motoru ve karar desteği / erken uyarı bileşenleri), temel performans göstergeleri motoru ve raporlama araçları ve HKY karar destek mekanizmasında yapay zeka yer almıştır. Toplantı, katılımcılara görüş alışverişinde bulunma ve bir takım teknik konular hakkında tartışmalar yapma fırsatı da sağladı. Çalışma gruplarına dahil olacak ve ardından önümüzdeki aylarda düzenlenecek atölye çalışmalarına katılacak uzmanları belirlemek amacıyla iletişim ve işbirliğinin sürdürülmesine karar verildi.