title

Açılış Toplantısı

"Türkiye'de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi İçin Teknik Yardım Projesinin" lansman etkinliği, her yıl tüm dünyada Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü olarak kutlanan 14 Haziran 2019 tarihinde Ankara'da Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantı, bir dakikalık saygı duruşuyla ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Ahmet Tekin, Konsorsiyum Lideri GOPA Worldwide Consultants GmbH Genel Müdürü Sayın İbrahim Shehata, Sözleşme Makamı T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Sayın Süreyya Erkan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ekonomik ve Sosyal Gelişme Departmanı Başkanı Sayın Angel Gutierrez Hidalgo de Quintana ve son olarak Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet Güven açılış konuşmalarını yaptılar.

Daha sonra T.C. Sağlık Bakanlığı, Proje Operasyon Koordinasyon Birimi Koordinatörü Sayın Dr. Nigar Ertuğrul Örüç, "Türkiye'deki Kan Hizmetlerinin Mevcut Durumu" hakkında bir sunum yaptı. Ardından, Takım Lideri Sayın Prof. Dr. İdil Yenicesu, proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere dair sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak, projenin eğitim faaliyetlerinden sorumlu Anahtar Uzmanı Sayın Prof. Dr. A. Türker Çetin, proje süresince gerçekleştirilecek olan eğitim faaliyetleri hakkındaki sunumunu yaptı.

Toplantıya, ülke çapındaki İl Sağlık Müdürlükleri, Türk Kızılayı ve ilgili derneklerden temsilciler, hemovijilans danışmanları, hastanelerin kan merkezlerinde ve kan transfüzyon komitelerinde görev yapmakta olan uzman hekimler ve başta hematoloji olmak üzere hastanelerin çeşitli bölümlerinde görev yapmakta olan uzman hekim ve hemşireler katıldı.